Rohm Semiconductor LTR10EZPJ4R7
LTR10EZPJ4R7 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ4R7
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ4R7.pdf
Availability of LTR10EZPJ4R7
QUANTITY
LTR10EZPJ4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ4R7
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ4R7
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ4R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ4R7 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ4R7
RES 549K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf