Rohm Semiconductor LTR10EZPJ820
LTR10EZPJ820 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ820.pdf
Availability of LTR10EZPJ820
QUANTITY
LTR10EZPJ820 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ820
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ820
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ820 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ820
SWITCH TRACKBALL N/O ORN/GRN CC datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES .51 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
OSC XO 600.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE CLASS L 150A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf