Vishay/Dale WSLS2512R0500FHEB
WSLS2512R0500FHEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLS2512R0500FHEB
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSLS2512R0500FHEB.pdf
Availability of WSLS2512R0500FHEB
QUANTITY
WSLS2512R0500FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLS2512R0500FHEB
Internal Part NumberEIS-WSLS2512R0500FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLS2512R0500FHEB
Related LinksWSLS2512, WSLS2512R0500FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLS2512R0500FHEB Details Description
Related parts for WSLS2512R0500FHEB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 18POS 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
TELE DENSITY 39 DUAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 96MA 20 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf