Rohm Semiconductor LTR18EZPJ1R8
LTR18EZPJ1R8 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ1R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ1R8.pdf
Availability of LTR18EZPJ1R8
QUANTITY
LTR18EZPJ1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ1R8
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ1R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ1R8
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ1R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ1R8 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ1R8
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 42 W/LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-MSOP datasheet.pdf
GT-01R SMALL TOUCH SCREEN GREY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 9KV R85 datasheet.pdf