Vishay/Dale RNC55H3920BSRE6
RNC55H3920BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3920BSRE6
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3920BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3920BSRE6
QUANTITY
RNC55H3920BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3920BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3920BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3920BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3920BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3920BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3920BSRE6
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUS XCVR OCTAL 20-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
TXRX SMF LC 1.25GBD 2X5 EXT TEMP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .1W 15MM datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 25.2"L X 12.6"W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf