Eaton (formerly Cooper Bussmann) SDQ25-471-R
SDQ25-471-R picture photo
Mfg. Part Number
SDQ25-471-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 472.4UH SMD
Datasheet Download
SDQ25-471-R.pdf
Availability of SDQ25-471-R
QUANTITY
SDQ25-471-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SDQ25-471-R
Internal Part NumberEIS-SDQ25-471-R
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series1.8mH
Inductance - Connected In Parallel472.4µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel243mA
Current Rating - Series121mA
Current Saturation - Parallel185mA
Current Saturation - Series93mA
DC Resistance (DCR) - Parallel4.25 Ohm
DC Resistance (DCR) - Series16.99 Ohm
ShieldingShielded
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDQ25-471-R
Related LinksSDQ25, SDQ25-471-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SDQ25-471-R Details Description
Related parts for SDQ25-471-R
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T PCB NONSHORT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf