Rohm Semiconductor LTR18EZPJ510
LTR18EZPJ510 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ510
Brief Description
RES SMD 51 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ510.pdf
Availability of LTR18EZPJ510
QUANTITY
LTR18EZPJ510 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ510
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ510
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ510
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ510 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ510 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ510
CONN CHAMP PLUG VERT 50POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT PNL MNT 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.44 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf