Rohm Semiconductor LTR18EZPJ6R2
LTR18EZPJ6R2 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ6R2
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ6R2.pdf
Availability of LTR18EZPJ6R2
QUANTITY
LTR18EZPJ6R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ6R2
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ6R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ6R2
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ6R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ6R2 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ6R2
RES 11K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 12W datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/GREEN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 25MM datasheet.pdf