Rohm Semiconductor LTR18EZPJ751
LTR18EZPJ751 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ751
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ751.pdf
Availability of LTR18EZPJ751
QUANTITY
LTR18EZPJ751 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ751
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ751
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ751
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ751 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ751 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ751
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTRLR BALLAST ELECT 8SOIC datasheet.pdf
CABLE DB25F-DB25F 3M datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 17POS datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 480V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf