Rohm Semiconductor LTR50UZPF3600
LTR50UZPF3600 picture photo
Mfg. Part Number
LTR50UZPF3600
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1W 2010 WIDE
Datasheet Download
LTR50UZPF3600.pdf
Availability of LTR50UZPF3600
QUANTITY
LTR50UZPF3600 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR50UZPF3600
Internal Part NumberEIS-LTR50UZPF3600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR50UZPF3600
Related LinksLTR50U, LTR50UZPF3600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR50UZPF3600 Details Description
Related parts for LTR50UZPF3600
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 200W TO247AD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 28POS 1MM 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 30 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
680UF 350V 35X105MM 105C 5000H datasheet.pdf