Rohm Semiconductor LTR50UZPJ100
LTR50UZPJ100 picture photo
Mfg. Part Number
LTR50UZPJ100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1W 2010 WIDE
Datasheet Download
LTR50UZPJ100.pdf
Availability of LTR50UZPJ100
QUANTITY
LTR50UZPJ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR50UZPJ100
Internal Part NumberEIS-LTR50UZPJ100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR50UZPJ100
Related LinksLTR50U, LTR50UZPJ100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR50UZPJ100 Details Description
Related parts for LTR50UZPJ100
IC Z8 MPU ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
IC MPU LV 2.40V 1MS SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 16 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G550 /5 K/H 3% datasheet.pdf
PLUG W/PROT CIRCUIT 2COND 12VDC datasheet.pdf