Lite-On, Inc. LTS-2801AC
LTS-2801AC picture photo
Mfg. Part Number
LTS-2801AC
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 1DGT RED LC 0.28" CA
Datasheet Download
LTS-2801AC.pdf
Availability of LTS-2801AC
QUANTITY
LTS-2801AC Order Process
Ship out your order
Specifications of LTS-2801AC
Internal Part NumberEIS-LTS-2801AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.394" H x 0.291" W x 0.240" D (10.00mm x 7.40mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size0.28" (7.00mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test20mA
Millicandela Rating6mcd
Wavelength - Peak660nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTS-2801AC
Related LinksLTS-2, LTS-2801AC Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTS-2801AC Details Description
Related parts for LTS-2801AC
CONN XA HOUSING 10 POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
T4012 2NC+2NO BBM, FLEX1 ACT datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 3160MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf