Lite-On, Inc. LTST-M140QSKT
LTST-M140QSKT picture photo
Mfg. Part Number
LTST-M140QSKT
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Datasheet Download
LTST-M140QSKT.pdf
Availability of LTST-M140QSKT
QUANTITY
LTST-M140QSKT Order Process
Ship out your order
Specifications of LTST-M140QSKT
Internal Part NumberEIS-LTST-M140QSKT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating467mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant590nm
Wavelength - Peak591nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 1.40mm W
Height (Max)1.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTST-M140QSKT
Related LinksLTST-M, LTST-M140QSKT Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTST-M140QSKT Details Description
Related parts for LTST-M140QSKT
CONN RECEPT 6POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 16AWG BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 5.0A PQFN datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
IC SOC IEEE 802.11 B/G/N 40QFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf