Lite-On, Inc. LTV-3120S-TA1
LTV-3120S-TA1 picture photo
Mfg. Part Number
LTV-3120S-TA1
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD
Datasheet Download
LTV-3120S-TA1.pdf
Availability of LTV-3120S-TA1
QUANTITY
LTV-3120S-TA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTV-3120S-TA1
Internal Part NumberEIS-LTV-3120S-TA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)100ns
Rise / Fall Time (Typ)100ns, 100ns
Current - Output High, Low2A, 2A
Current - Peak Output2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.37V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SMD
ApprovalscUL, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTV-3120S-TA1
Related LinksLTV-31, LTV-3120S-TA1 Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTV-3120S-TA1 Details Description
Related parts for LTV-3120S-TA1
IC PROGRAM 5.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC USB PERIPH CONTROLLER 24TQFN datasheet.pdf
IC LIU T1/E1 8CH SHORT 160-BGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS PCB 24V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
115U W 25FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE FLOAT HORZ SPDT C/O 10A datasheet.pdf