Lite-On, Inc. LTW-M140SZS30
LTW-M140SZS30 picture photo
Mfg. Part Number
LTW-M140SZS30
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED WHITE 2SMD
Datasheet Download
LTW-M140SZS30.pdf
Availability of LTW-M140SZS30
QUANTITY
LTW-M140SZS30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTW-M140SZS30
Internal Part NumberEIS-LTW-M140SZS30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite
Lens ColorOrange
Lens Transparency-
Millicandela Rating2100mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant2700K ~ 3380K
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 1.40mm W
Height (Max)1.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTW-M140SZS30
Related LinksLTW-M1, LTW-M140SZS30 Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTW-M140SZS30 Details Description
Related parts for LTW-M140SZS30
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf