Ohmite LVC25FR249EV
LVC25FR249EV picture photo
Mfg. Part Number
LVC25FR249EV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.249 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
LVC25FR249EV.pdf
Availability of LVC25FR249EV
QUANTITY
LVC25FR249EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LVC25FR249EV
Internal Part NumberEIS-LVC25FR249EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVC25FR249EV
Related LinksLVC25F, LVC25FR249EV Datasheet, Ohmite Distributor
LVC25FR249EV Details Description
Related parts for LVC25FR249EV
FIXED IND 5.1UH 1.55A 56 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7356 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11A OLIVE datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
1X1 MAG457N2 726 G/G RLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf