Ohmite LVC25FR430EV
LVC25FR430EV picture photo
Mfg. Part Number
LVC25FR430EV
Brief Description
RES SMD 0.43 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
LVC25FR430EV.pdf
Availability of LVC25FR430EV
QUANTITY
LVC25FR430EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LVC25FR430EV
Internal Part NumberEIS-LVC25FR430EV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Height0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVC25FR430EV
Related LinksLVC25F, LVC25FR430EV Datasheet, Ohmite Distributor
LVC25FR430EV Details Description
Related parts for LVC25FR430EV
CONN HDR BRKWAY 4POS DUAL TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE ADV EMC/RFI 50A datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X39MM 230VAC MX77A2 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf