Crydom LVD75F60
LVD75F60 picture photo
Mfg. Part Number
LVD75F60
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR LOWVOL DIS 26.6V 60A
Datasheet Download
LVD75F60.pdf
Availability of LVD75F60
QUANTITY
LVD75F60 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVD75F60
Internal Part NumberEIS-LVD75F60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelLVD Series.satLVD Series.dwgLVD Series.stp
Standard Package10
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesLVD
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance10 mOhm
Load Current60A
Voltage - Input25.6 ~ 26.6VDC
Voltage - Load3 ~ 75 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVD75F60
Related LinksLVD7, LVD75F60 Datasheet, Crydom Distributor
LVD75F60 Details Description
Related parts for LVD75F60
CAP TANT 0.68UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 45NS 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf