Ohmite LVK12R010DER
LVK12R010DER picture photo
Mfg. Part Number
LVK12R010DER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 1/2W 1206
Datasheet Download
LVK12R010DER.pdf
Availability of LVK12R010DER
QUANTITY
LVK12R010DER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK12R010DER
Internal Part NumberEIS-LVK12R010DER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductLVK Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK12R010DER
Related LinksLVK12R, LVK12R010DER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK12R010DER Details Description
Related parts for LVK12R010DER
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADIS16080 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 55V 2A datasheet.pdf