Ohmite LVK12R033FER
LVK12R033FER picture photo
Mfg. Part Number
LVK12R033FER
Brief Description
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
LVK12R033FER.pdf
Availability of LVK12R033FER
QUANTITY
LVK12R033FER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK12R033FER
Internal Part NumberEIS-LVK12R033FER
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.033
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK12R033FER
Related LinksLVK12R, LVK12R033FER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK12R033FER Details Description
Related parts for LVK12R033FER
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10MSOP datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BOOSTER UNIT datasheet.pdf
21+21 WAY M HORIZ BM SMT datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 0.39 TH datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf