Stackpole Electronics Inc. RNCF0603BTE71R5
RNCF0603BTE71R5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603BTE71R5
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603BTE71R5.pdf
Availability of RNCF0603BTE71R5
QUANTITY
RNCF0603BTE71R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603BTE71R5
Internal Part NumberEIS-RNCF0603BTE71R5
Standard Package1
SeriesRNCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603BTE71R5
Related LinksRNCF060, RNCF0603BTE71R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603BTE71R5 Details Description
Related parts for RNCF0603BTE71R5
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RING TERM NON INS 8AWG datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661XU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
IC SW GASS PHEMT SPDT 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf