Fox Electronics FXO-HC720R-30
FXO-HC720R-30 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC720R-30
Brief Description
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC720R-30.pdf
Availability of FXO-HC720R-30
QUANTITY
FXO-HC720R-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC720R-30
Internal Part NumberEIS-FXO-HC720R-30
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC72
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency30MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC720R-30
Related LinksFXO-HC, FXO-HC720R-30 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC720R-30 Details Description
Related parts for FXO-HC720R-30
IC CTLR VRM8.5 PWM TRPL 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MIXR 1.6-2.7GHZ DWNCONV 20QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf