Ohmite LVK12R033FER
LVK12R033FER picture photo
Mfg. Part Number
LVK12R033FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
LVK12R033FER.pdf
Availability of LVK12R033FER
QUANTITY
LVK12R033FER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK12R033FER
Internal Part NumberEIS-LVK12R033FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
Featured ProductLVK Series Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.033
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK12R033FER
Related LinksLVK12R, LVK12R033FER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK12R033FER Details Description
Related parts for LVK12R033FER
TRANSDUCER 1-5VDC 75PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 18CKT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf