Ohmite LVK12R100DER
LVK12R100DER picture photo
Mfg. Part Number
LVK12R100DER
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 0.5% 1/2W 1206
Datasheet Download
LVK12R100DER.pdf
Availability of LVK12R100DER
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LVK12R100DER Order Process
Ship out your order
Specifications of LVK12R100DER
Internal Part NumberEIS-LVK12R100DER
Featured ProductLVK Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Corrosive, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVK12R100DER
Related LinksLVK12R, LVK12R100DER Datasheet, Ohmite Distributor
LVK12R100DER Details Description
Related parts for LVK12R100DER
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS FEMLE BOARD MT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 128MB datasheet.pdf
CONN FPC VERT 9POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
IC LINEAR SENSOR ARRAY 640X1 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf