TE Connectivity Raychem Circuit Protection LVR033K-2
LVR033K-2 picture photo
Mfg. Part Number
LVR033K-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.33A RAD
Datasheet Download
LVR033K-2.pdf
Availability of LVR033K-2
QUANTITY
LVR033K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVR033K-2
Internal Part NumberEIS-LVR033K-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Featured ProductPolySwitch LVR Devices
TE Conn. Corcom & Raycham Circuit Protection - Electrical system protection
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch LVR
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max240V
Current - Max4.5A
Current - Hold (Ih) (Max)330mA
Current - Trip (It)740mA
R Min/Max0.770 ~ 1.240 Ohm
Time to Trip21s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVR033K-2
Related LinksLVR0, LVR033K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
LVR033K-2 Details Description
Related parts for LVR033K-2
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 170W D TO220-15 datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" UATA datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 5ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 24V OUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 125K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf