ITT Cannon, LLC CA3106E16-10PWB
CA3106E16-10PWB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-10PWB
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16-10PWB.pdf
Availability of CA3106E16-10PWB
QUANTITY
CA3106E16-10PWB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-10PWB
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-10PWB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-10PWB
Related LinksCA3106E, CA3106E16-10PWB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-10PWB Details Description
Related parts for CA3106E16-10PWB
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 150V 10A TO-3P datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 8.9A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf