Diodes Incorporated MMBZ5251B-7
MMBZ5251B-7 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5251B-7
Brief Description
DIODE ZENER 22V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5251B-7.pdf
Availability of MMBZ5251B-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMBZ5251B-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5251B-7
Internal Part NumberEIS-MMBZ5251B-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)29 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 17V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5251B-7
Related LinksMMBZ5, MMBZ5251B-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
MMBZ5251B-7 Details Description
Related parts for MMBZ5251B-7
RES SMD 220K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
POSITION CONTROL MOD CABLES 0.5M datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf