Vishay/Dale LVR05R1500FE73
LVR05R1500FE73 picture photo
Mfg. Part Number
LVR05R1500FE73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES .15 OHM 1% 5W AXIAL WW
Datasheet Download
LVR05R1500FE73.pdf
Availability of LVR05R1500FE73
QUANTITY
LVR05R1500FE73 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVR05R1500FE73
Internal Part NumberEIS-LVR05R1500FE73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesLVR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVR05R1500FE73
Related LinksLVR05R1, LVR05R1500FE73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
LVR05R1500FE73 Details Description
Related parts for LVR05R1500FE73
FIXED IND 4.7UH 60MA 500 MOHM datasheet.pdf
RELAY 60VDC 4A I4PAC datasheet.pdf
*PAN-BOARD*SPRING datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 815MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf