TE Connectivity Raychem Circuit Protection LVR075S-240
LVR075S-240 picture photo
Mfg. Part Number
LVR075S-240
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 240V 0.75A
Datasheet Download
LVR075S-240.pdf
Availability of LVR075S-240
QUANTITY
LVR075S-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of LVR075S-240
Internal Part NumberEIS-LVR075S-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPolySwitch LVR Devices
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch LVR
PackagingBulk
Voltage - Max240V
Current - Max7.5A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.316 ~ 0.483 Ohm
Time to Trip18s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVR075S-240
Related LinksLVR07, LVR075S-240 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
LVR075S-240 Details Description
Related parts for LVR075S-240
SENSOR TEMPERATURE SPI 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
SIDAC MC 4CH 120/240V 400A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V/1.85V DL 20USMD datasheet.pdf
POT 470K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 35V 2917 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
ADAPTER HEAD 30CC datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf