TE Connectivity Raychem Circuit Protection LVRL075S
LVRL075S picture photo
Mfg. Part Number
LVRL075S
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 120V 0.75A
Datasheet Download
LVRL075S.pdf
Availability of LVRL075S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LVRL075S Order Process
Ship out your order
Specifications of LVRL075S
Internal Part NumberEIS-LVRL075S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Featured ProductPolySwitch LVR Devices
PCN Obsolescence/ EOLLVRLyyyS-(1) 28/Jan/2013
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch LVR
PackagingBulk
Voltage - Max120V
Current - Max7.5A
Current - Hold (Ih) (Max)750mA
Current - Trip (It)1.5A
R Min/Max0.250 ~ 0.400 Ohm
Time to Trip14s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVRL075S
Related LinksLVRL, LVRL075S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
LVRL075S Details Description
Related parts for LVRL075S
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 220W TO220AB datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A-A MALE BLACK 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 50V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A TSMT8 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 0.07A datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf