GE Critical Power LW020A71
LW020A71 picture photo
Mfg. Part Number
LW020A71
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V 20W OUT
Datasheet Download
LW020A71.pdf
Availability of LW020A71
QUANTITY
LW020A71 Order Process
Ship out your order
Specifications of LW020A71
Internal Part NumberEIS-LW020A71
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLW020
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.39" H (50.8mm x 50.8mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LW020A71
Related LinksLW02, LW020A71 Datasheet, GE Critical Power Distributor
LW020A71 Details Description
Related parts for LW020A71
IC MOTHERBRD PWR SUPPLY 24-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC BATT MON LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 590 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf