GE Critical Power LW020B871
LW020B871 picture photo
Mfg. Part Number
LW020B871
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 20W OUT
Datasheet Download
LW020B871.pdf
Availability of LW020B871
QUANTITY
LW020B871 Order Process
Ship out your order
Specifications of LW020B871
Internal Part NumberEIS-LW020B871
Standard Package64
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLW020
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.39" H (50.8mm x 50.8mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LW020B871
Related LinksLW02, LW020B871 Datasheet, GE Critical Power Distributor
LW020B871 Details Description
Related parts for LW020B871
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 105KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CABLE ASSEM 10" 26POS F-F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 416KSPS 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf