| Internal Part Number | EIS-LW025F871 | |
| Standard Package | 64 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | LW025 | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 5A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 25W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 2.00" W x 0.39" H (50.8mm x 50.8mm x 9.9mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C | |
| Efficiency | 77% | |
| Power (Watts) - Max | 16.5W | |