NKK Switches LW3122-0100-B
LW3122-0100-B picture photo
Mfg. Part Number
LW3122-0100-B
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Datasheet Download
LW3122-0100-B.pdf
Availability of LW3122-0100-B
QUANTITY
LW3122-0100-B Order Process
Ship out your order
Specifications of LW3122-0100-B
Internal Part NumberEIS-LW3122-0100-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesLW
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.00mm x 19.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LW3122-0100-B
Related LinksLW3122, LW3122-0100-B Datasheet, NKK Switches Distributor
LW3122-0100-B Details Description
Related parts for LW3122-0100-B
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 624 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FOMM62.5 LEAD 2.5S ST/PC-ST/PC datasheet.pdf
CONN VERT POWER RCPT 2BLADES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN BNC JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf