Amphenol Commercial Products FCE17B25PB25B
FCE17B25PB25B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PB25B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25PB25B.pdf
Availability of FCE17B25PB25B
QUANTITY
FCE17B25PB25B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PB25B
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PB25B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PB2xB.igsFCE17B25PB2xB.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25PB25B
Related LinksFCE17B, FCE17B25PB25B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25PB25B Details Description
Related parts for FCE17B25PB25B
CONN HEADER VH SIDE 8POS 3.96MM datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 3.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
IC FPGA 534 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 2048X9 64-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK KEYING PLUG PCB datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 166MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf