TDK-Lambda Americas, Inc. LWD-15-1224
LWD-15-1224 picture photo
Mfg. Part Number
LWD-15-1224
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 24V 15W
Datasheet Download
LWD-15-1224.pdf
Availability of LWD-15-1224
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LWD-15-1224 Order Process
Ship out your order
Specifications of LWD-15-1224
Internal Part NumberEIS-LWD-15-1224
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLW
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)600mA, 300mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Efficiency64%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.32" L x 2.36" W x 0.98" H (109.7mm x 59.9mm x 25.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LWD-15-1224
Related LinksLWD-1, LWD-15-1224 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
LWD-15-1224 Details Description
Related parts for LWD-15-1224
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL SMD 6POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 149MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
MODULE DIODE HV 400A TO-244 datasheet.pdf