TDK-Lambda Americas, Inc. LWD-30-1224
LWD-30-1224 picture photo
Mfg. Part Number
LWD-30-1224
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 24V 30W
Datasheet Download
LWD-30-1224.pdf
Availability of LWD-30-1224
QUANTITY
LWD-30-1224 Order Process
Ship out your order
Specifications of LWD-30-1224
Internal Part NumberEIS-LWD-30-1224
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
SeriesLW
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.2A, 600mA
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.75" L x 2.36" W x 0.98" H (146.0mm x 59.9mm x 25.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LWD-30-1224
Related LinksLWD-3, LWD-30-1224 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
LWD-30-1224 Details Description
Related parts for LWD-30-1224
IDC CABLE - MSR50K/MC50F/MCE50K datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGEMANT 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS FLANGE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf