Taiyo Yuden LWK316B7225KD-T
LWK316B7225KD-T picture photo
Mfg. Part Number
LWK316B7225KD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0612
Datasheet Download
LWK316B7225KD-T.pdf
Availability of LWK316B7225KD-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LWK316B7225KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LWK316B7225KD-T
Internal Part NumberEIS-LWK316B7225KD-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLYwk316B7,107B7 Series 04/Dec/2012
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLWK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LWK316B7225KD-T
Related LinksLWK316B, LWK316B7225KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LWK316B7225KD-T Details Description
Related parts for LWK316B7225KD-T
IDC CABLE-ASR60G/ AE60G / ASR60G datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A DPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 48V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 110W datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf