Microsemi Analog Mixed Signal LX8211-28ISE
LX8211-28ISE picture photo
Mfg. Part Number
LX8211-28ISE
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LX8211-28ISE.pdf
Availability of LX8211-28ISE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LX8211-28ISE Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8211-28ISE
Internal Part NumberEIS-LX8211-28ISE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8211-28ISE
Related LinksLX8211, LX8211-28ISE Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8211-28ISE Details Description
Related parts for LX8211-28ISE
SIDAC SYM 4CH 65/130V 400A MS013 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 10.1A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 2.9A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 64POS datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf