Microsemi Analog Mixed Signal LX8386A-33CP
LX8386A-33CP picture photo
Mfg. Part Number
LX8386A-33CP
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220
Datasheet Download
LX8386A-33CP.pdf
Availability of LX8386A-33CP
QUANTITY
LX8386A-33CP Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8386A-33CP
Internal Part NumberEIS-LX8386A-33CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220, Power
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8386A-33CP
Related LinksLX8386, LX8386A-33CP Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8386A-33CP Details Description
Related parts for LX8386A-33CP
FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 12POS datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 8POS datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf