Microsemi Analog Mixed Signal LX8586A-33CV
LX8586A-33CV picture photo
Mfg. Part Number
LX8586A-33CV
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 6A TO247-3
Datasheet Download
LX8586A-33CV.pdf
Availability of LX8586A-33CV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LX8586A-33CV Order Process
Ship out your order
Specifications of LX8586A-33CV
Internal Part NumberEIS-LX8586A-33CV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output6A
Voltage - Dropout (Typical)0.9V @ 6A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)6.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LX8586A-33CV
Related LinksLX8586, LX8586A-33CV Datasheet, Microsemi Analog Mixed Signal Distributor
LX8586A-33CV Details Description
Related parts for LX8586A-33CV
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
BLADE HEX 2.5MM 4.72" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 315MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 128MA 10.9 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN 6POS 0.8MM SMT datasheet.pdf