Excelsys Technologies Ltd LXD100-0350SW
LXD100-0350SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD100-0350SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 172-286V
Datasheet Download
LXD100-0350SW.pdf
Availability of LXD100-0350SW
QUANTITY
LXD100-0350SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD100-0350SW
Internal Part NumberEIS-LXD100-0350SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXD100
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output172 ~ 286 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 65°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.70" L x 2.66" W x 1.46" H (221.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD100-0350SW
Related LinksLXD100, LXD100-0350SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD100-0350SW Details Description
Related parts for LXD100-0350SW
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 34POS datasheet.pdf
NON-STACKTHROUGH CONNECTOR GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CARD MARKER HI TEMP datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 160VDC datasheet.pdf