Excelsys Technologies Ltd LXD120-1050SW
LXD120-1050SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD120-1050SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 68-114V
Datasheet Download
LXD120-1050SW.pdf
Availability of LXD120-1050SW
QUANTITY
LXD120-1050SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD120-1050SW
Internal Part NumberEIS-LXD120-1050SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXD120
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output68 ~ 114 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)120W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 65°C
Efficiency90.5%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.70" L x 2.66" W x 1.46" H (221.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD120-1050SW
Related LinksLXD120, LXD120-1050SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD120-1050SW Details Description
Related parts for LXD120-1050SW
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
INVERTER 4.75-5.25V IN 1000V OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf