Excelsys Technologies Ltd LXD120-2100SW
LXD120-2100SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD120-2100SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 34-57V 2.1A
Datasheet Download
LXD120-2100SW.pdf
Availability of LXD120-2100SW
QUANTITY
LXD120-2100SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD120-2100SW
Internal Part NumberEIS-LXD120-2100SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXD120
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output34 ~ 57 V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)120W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 65°C
Efficiency90.5%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.70" L x 2.66" W x 1.46" H (221.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD120-2100SW
Related LinksLXD120, LXD120-2100SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD120-2100SW Details Description
Related parts for LXD120-2100SW
RES SMD 2.43KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.69K OHM 1% 20W datasheet.pdf
HI-TEMP,M12,NPN,NC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf