Excelsys Technologies Ltd LXD150-0580SH
LXD150-0580SH picture photo
Mfg. Part Number
LXD150-0580SH
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 129-258V
Datasheet Download
LXD150-0580SH.pdf
Availability of LXD150-0580SH
QUANTITY
LXD150-0580SH Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD150-0580SH
Internal Part NumberEIS-LXD150-0580SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXD150H
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)249VAC
Voltage - Input (Max)528VAC
Voltage - Output129 ~ 258 V
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 65°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 3.70" W x 1.71" H (222.0mm x 93.9mm x 43.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD150-0580SH
Related LinksLXD150, LXD150-0580SH Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD150-0580SH Details Description
Related parts for LXD150-0580SH
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENS 500PSI 7/16-20 UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN HDR 32POS R/A 1-POCKET CMC datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A datasheet.pdf