Excelsys Technologies Ltd LXD150-1400SH
LXD150-1400SH picture photo
Mfg. Part Number
LXD150-1400SH
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 53-107V
Datasheet Download
LXD150-1400SH.pdf
Availability of LXD150-1400SH
QUANTITY
LXD150-1400SH Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD150-1400SH
Internal Part NumberEIS-LXD150-1400SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXD150H
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)249VAC
Voltage - Input (Max)528VAC
Voltage - Output53 ~ 107 V
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 65°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 3.70" W x 1.71" H (222.0mm x 93.9mm x 43.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, CSA, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD150-1400SH
Related LinksLXD150, LXD150-1400SH Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD150-1400SH Details Description
Related parts for LXD150-1400SH
PHOTOCELL 20K-45K OHM 4.20MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
HANDLE INSTR RND .312"DIA BRASS datasheet.pdf
STARTR 3PHASE HYBRD 200-480V 19A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.3A 147 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS .100 L.210 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
PLUG CBL MINI-SMB RTANG 75 OHM datasheet.pdf