Excelsys Technologies Ltd LXD200-1050SW
LXD200-1050SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD200-1050SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 95-190V
Datasheet Download
LXD200-1050SW.pdf
Availability of LXD200-1050SW
QUANTITY
LXD200-1050SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD200-1050SW
Internal Part NumberEIS-LXD200-1050SW
FamilyLED Supplies
SeriesLXD200
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output95 ~ 190 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)200W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency93%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension10.43" L x 3.13" W x 1.81" H (265.0mm x 79.5mm x 46.0mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD200-1050SW
Related LinksLXD200, LXD200-1050SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD200-1050SW Details Description
Related parts for LXD200-1050SW
CONN HEADER 12POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
LED T1-3/4 YELLOW 585NM RA PCB datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL datasheet.pdf