Excelsys Technologies Ltd LXD25-0450SW
LXD25-0450SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD25-0450SW
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 19-56V 450MA
Datasheet Download
LXD25-0450SW.pdf
Availability of LXD25-0450SW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LXD25-0450SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD25-0450SW
Internal Part NumberEIS-LXD25-0450SW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXD25
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output19 ~ 56 V
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
DimmingAnalog
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.07" L x 3.15" W x 1.06" H (78.0mm x 80.0mm x 27.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD25-0450SW
Related LinksLXD25-, LXD25-0450SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD25-0450SW Details Description
Related parts for LXD25-0450SW
IDC CABLE - MSC30A/MC34G/MSC30A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 2008 datasheet.pdf
RES MO 1W 62K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 225MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 25 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf