Excelsys Technologies Ltd LXD75-1050SW
LXD75-1050SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD75-1050SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 36-72V 1.05A
Datasheet Download
LXD75-1050SW.pdf
Availability of LXD75-1050SW
QUANTITY
LXD75-1050SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD75-1050SW
Internal Part NumberEIS-LXD75-1050SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXD75
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output36 ~ 72 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
DimmingAnalog
FeaturesOVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD75-1050SW
Related LinksLXD75-, LXD75-1050SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD75-1050SW Details Description
Related parts for LXD75-1050SW
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/04/180SH180C BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 240MA 9.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 150W datasheet.pdf