Excelsys Technologies Ltd LXD96-0450SW
LXD96-0450SW picture photo
Mfg. Part Number
LXD96-0450SW
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 106-213V
Datasheet Download
LXD96-0450SW.pdf
Availability of LXD96-0450SW
QUANTITY
LXD96-0450SW Order Process
Ship out your order
Specifications of LXD96-0450SW
Internal Part NumberEIS-LXD96-0450SW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLXD96
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output106 ~ 213 V
Current - Output (Max)450mA
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.91" L x 2.66" W x 1.46" H (201.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXD96-0450SW
Related LinksLXD96-, LXD96-0450SW Datasheet, Excelsys Technologies Ltd Distributor
LXD96-0450SW Details Description
Related parts for LXD96-0450SW
AC/DC CONVERTER 5V 24V -15V 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 34MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONWTB MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
DC-DC CONV RAILWAY 8W SGL OUT datasheet.pdf